Blog

Chcete být v obraze?

Nechte nám e-mailovou adresu a my vás budeme informovat o všech slevách a akcích.

Laserové mýty a pověry české

Zajímá vás, s jakými mýty a pověrami se nejčastěji setkáváme v naší Laserové poradně? Podívejte se na výběr dotazů týkajících se jizev a možností jejich odstranění biostimulačním laserem. Třeba najdete odpověď na otázku, která ohledně tohoto tématu zajímá i vás.

Již řadu let mám fialovou vystouplou jizvu po operaci slepého střeva. Někdo říká, že pomůže biostimulační laser, jiní tvrdí, že staré hypertrofické keloidní jizvy se už nikdy nezmění...

Ujasněme si odborné pojmy: jizvy nebývají současně hypertrofické a keloidní. Mechanismus jejich vzniku je odlišný. Zapamatujme si, že hypertrofická jizva vystupuje nad úroveň okolní kůže, ale zůstává na ploše předchozí zraněné tkáně. Naproti tomu jizva keloidní nejen vystupuje nahoru, ale rozšiřuje se i do stran a rozrůstá se i na plochy okolní, původně neporušené tkáně.

Léčebné účinky biostimulačního laseru, jsou dobře pozorovatelné u jizev mladších než tři roky. Za použití kvalitních laserových scannerů však v našem Centru velmi často pozorujeme výrazné zlepšení vzhledu jizev i mnohem starších (např. více než 17 let). Pokud máte starou jizvu, nemůžeme úspěch garantovat, ale můžeme biostimulační laser vyzkoušet, zejména v případech, kdy ostatní metody již selhaly.

Po zmenšení poprsí mi zůstaly poměrně velké jizvy. Když jsem svého lékaře žádala o laserové ošetření, řekl mi, že jej ještě nedoporučuje, že mám počkat nejméně půl roku.

Toto je poměrně častý a nešťastný názor, který pochází z nesprávného výkladu biologického působení laseru na hojící se tkáň.

Hojení jizev zpravidla rozdělujeme do pěti fází:

1-latenční (klidová): vznikají sraženiny, mobilizují se hojivé mechanismy (trvá desítky minut).

2-exsudační: tvorba fibrinové sítě, uvolňovaný sekret odlučuje poškozené buňky (trvá až desítky hodin).

3-proliferační: množí se granulační a vazební tkáň, vytvářejí se nové krevní vlásečnice

(probíhá mezi 3. a 12. dnem). Kolem 6. dne počínají dozrávat kolagenní vlákna, ke kterým se ještě vrátíme

4-regenerační: povrch jizvy je uzavřen epitelovou tkání. Zrychluje se produkce kolagenních vláken ale pozor, v jizvách se tvoří vlákna elastinová jen v malém množství (trvá několik týdnů).

5-maturační (zrající): přizpůsobení buněk pevnosti a pohyblivosti okolní tkáně, prokrvení a vyrovnání úrovně povrchu (trvá ony tři roky).

Biostimulační laser nejvíc pomůže ve třetí fázi, kdy harmonizuje právě tvorbu kolagenních vláken, Ve čtvrté fázi podpoří tvorbu vláken elastinových, která jsou za běžných podmínek v jizvách zastoupena jen zřídka. Jizevnatá tkáň pak bude na omak měkčí a pružnější. Proto naléhavě doporučujeme nečekat a s laserovou stimulací a začít co nejdříve po vymizení mokvavého sekretu.

Po operaci mám na břiše jizvu s deseti stehy. Sestřičky mi řekly, že laser by hojení příliš urychlil a že by mi na břiše mohly vzniknout zvýšené jizvy. Že mám počkat. Nikdo mi ale neřekne, jak dlouho.

Stejně jako v předchozím případě se i zde jedná o chybné pochopení funkce biostimulačního laseru. Laser není radioaktivní záření, laser není schopen přinutit žádnou buněčnou strukturu k neřízenému rychlému množení. Laser svou vysokou uspořádaností zvyšuje uspořádanost ozářených buněk. Hojení proto proběhne v celém profilu kůže pravidelněji a vzniku „zvýšených jizev“ tak laserové ošetření účinně brání. Nečekejte.

Lékařka mi nedoporučila ozařovat laserem jizvičky po akné v létě. Prý tím vzniknou pigmentové skvrny.

Tento omyl vznikl záměnou laseru biostimulačního za laser výkonový. U výkonových laserů je veškerá energie paprsku použita k destrukci příslušných kožních buněk. To vede i k destrukci buněk, produkujících kožní barvivo melanin. Při ozáření poškozených buněk tak vnikají rozsáhlé pigmentační poruchy. Na rozdíl od těchto vysoko výkonových laserů je biostimulační laser vybaven „studeným“ paprskem, který kůži nepoškozuje a může být použit i v létě bez omezení. Naopak... začít ošetřování před létem nebo v letních měsících riziko pigmentací snižuje!

Jak bolestivé je ošetření jizev laserem?

Energie biostimulačního laseru nezpůsobuje žádné poškození tkáně a proto u tohoto laseru žádnou bolest neucítíte.

Objednala a zaplatila jsem si kůru deseti ošetření aknetických jizviček v obličeji. Kolegyně mě varovala, že můj obličej po ošetření ještě více zčervená.

Moderní biostimulační lasery způsobují skutečně krátkodobou vasodilataci, tedy rozšíření krevních vlásečnic. Tím je během ošetření umožněno lepší zásobování povrchových vrstev pleti živinami a kyslíkem. Vlásečnice se tak stávají pružnějšími a po ošetření se rychleji vracejí k normálnímu stavu. Laser přitom zvyšuje jejich pružnost a schopnost regenerace. Proto může dojít po ošetření k lehkému zrůžovění kůže, které trvá asi 10 minut.

Moje kosmetička mi doporučila ošetření akné a jizviček na čele pomocí biolaseru. Moje lékařka to odmítá, protože laser se prý nesmí používat spolu s antibiotiky.

Velmi častý omyl, který má však racionální jádro. Některá antibiotika tetracyklinové řady (zejména doxycyclin) způsobovala zvýšenou citlivost pacientů vůči slunečnímu a zejména ultrafialovému záření. Proto doporučujeme velkou opatrnost při ošetřování některými přístroji IPL a návštěvách solárií. Barva biostimulačních laserů (infračervená, červená a zelená) však leží na odvrácené straně barevného spektra a s těmito sloučeninami nereaguje.

Jsem po operaci očních víček a chirurg mi doporučil biostimulační laser na lepší hojení. Všude čtu, že laser do očí přijít nesmí, tak mám z toho trochu obavy.

Ano, základní pravidlo laserové terapie zapovídá ozařování oční sítnice. V současné době se však v dermatologii používají laserové sondy, které jsou pro bezpečné ošetření očního okolí přímo konstruovány. Příkladem je námi použitá švýcarská sonda nízkého výkonu Lasocare Argentum, která umožňuje pod vhodným úhlem ozařovat oční víčko tak, že žádné riziko nehrozí.

Nenašli jste mezi dotazy odpověď na vaši otázku? Tak nám napište, rádi vám vše vysvětlíme.

Zpět do blogu